131 годинa савременог водовода у Београду
,

Labaratorija Bele Vode

На Петровдан, 12. јула 1892. године, током свечансти одржане на платоу крај Теразијске чесме, симболично је пуштен у рад водовод у Београду. Зато је празник светих апостола Петра и Павла узет за славу Водовода, а данас се обележава у сећање на саме почетке, као и на све генерације које су учествовале на његовој изградњи.

Након дугогодишњих припрема и истраживања, кренуло се са изградњом водовода према пројекту инжењера Оскара Смрекера из Мајнхајма коме су поверене израда пројекта и организација изградње водовода. Од како су изграђени први објекти система па све до данас, Београдски водовод је у непрекидној „трци“ са градом који се без застоја развија и шири и има потребе за новим количинама воде.

До 1962. године постројење на Белим водама је било једини снабдевач Београда водом, када почиње са радом погон на Бановом брду, затим на Бежанији, потом се гради  фабрика воде Макиш 1 и на крају најсавременије постројење Макиш 2. Производни погон Винча првобитно је био изграђен и намењен за снабдевање водом објеката на врху Авале.

Производни погон Макиш 2, који је један од најмодернијих ове врсте у Европи, пуштен је у рад 2015. године. Његовом изградњом је стабилизована и осигурана производња и снабдевање Београђана водом за предстојећи период.

Свој допринос развоју Београдског водовода дали су многи умни људи. Први управник Београдског водовода је био Тодор Тоша Селесковић, изузетно учен и свестран човек, први професор машинства на Великој школи и народни посланик. Селесковић је био први српски конструктор алатних машина, пројектант парних млинова, водовода и канализације у српским градовима и иницијатор и председник Удружења српских инжењера.

У почетку су контролу квалита воде вршиле лабораторије Општине београдске: хемијска и бактериолошка. У мају 1930. године на Белим водама лабораторија Управе водовода започела је хемијске и бактериолошке анализе пречишћене пијаће воде, као и воде са изворишта. Служба санитарне контроле воде Београдског водовода формирана је 1966. године са задатком другостепене контроле воде и дезинфекције објеката водовода и водоводне мреже.

Данас је контрола квалитета воде у Београдском водоводу ригорозна и врши се на четири нивоа: у погонским лабораторијама, Служби санитарне контроле воде БВК, Градском заводу за јавно здравље Београд и Министарству здравља Републике Србије.