Вода за пиће одличног квалитета и у довољним количинама за свакодневну употребу
Заменик градоначелника Београда Горан Весић са директором ЈКП „Београдски водовод и канализација“ Драганом Ђорђевићем обишао је данас постројење за прераду воде „Макиш“ и нагласио да је вода за пиће чиста и безбедна, као и то да се у процесу њене прераде користи хлор за који је, како је рекао, доказано да уништава коронавирус. Поред заменика градоначелника, постројење су обишли и помоћник градоначелника Александар Марковић и секретар за послове одбране, ванредних ситуација, комуникације и координацију односа са грађанима Дарко Главаш.
По обиласку, Горан Весић је рекао да се произведе око 6.000 литара воде у секунди и да се контрола воде обавља у три нивоа, у свих пет производних погона и лабораторији у Макишу, као и на тачкама на којима контролу спроводи Градски завод за јавно здравље.
Он је нагласио да се у производним погонима примењују све мере заштите које је прописало Министарство здравља.
– Наша главна битка је да заштитимо храбре раднике у лабораторији и све оне који су задужени да вода буде исправна и чиста. Потрошња воде је већа, јер су грађани више код куће него иначе, уз напомену да воде има довољно и да су залихе ЈКП „Београдски водовод и канализација“ око 80 одсто – поручио је Весић.
Заменик градоначелника је истакао да је вода за пиће одличног квалитета и безбедна за употребу и да грађани не морају да праве залихе флаширане воде.
Директор ЈKП „Београдски водовод и канализација“ Драган Ђорђевић рекао је да су у предузећу сви производни и дистрибутивни процеси, као и капацитети за одржавање, у потпуности прилагођени новим мерама Владе Републике Србије тако да запослени буду заштићени и несметано обављају посао.
Директор Ђорђевић поновио је да има довољне количине воде за пиће за свакодневну употребу и да грађани не треба да буду узнемирени када виде да неко прави залихе флаширане воде.
– Београђани не треба да брину да ли ће имати воду. Ако се деси неки квар, наше екипе су дежурне 24 сата и отклониће квар у најкраћем могућем року – навео је Ђорђевић.
Лекар специјалиста хигијене др Ана Мршуља из Службе санитарне контроле воде у ЈKП „Београдски водовод и канализација“ објаснила је да се контрола воде обавља у три нивоа. Први степен контроле спроводи се у лабораторијама у пет производних погона у којима се, како је истакла, из сата у сат раде физичко-хемијске и биолошке анализе. Други степен контроле спроводи се у Служби санитарне контроле воде у којој се спроводе физичко-хемијске, микробиолошке и биолошке анализе.
– Служба санитарне контроле воде два пута дневно контролише производне погоне у Макишу, резервоаре једном недељно, док славине потрошача контролишемо два пута месечно на 190 тачака, и то према унапред утврђеном реду – рекла је Мршуља и додала да се трећи степен контроле воде одвија у Градском заводу за јавно здравље по сличној шеми.
Докторка Мршуља нагласила је да, према свим расположивим информацијама, није забележен ниједан пренос корона вируса путем хлорисане воде за пиће.
– У стандардној процедури прераде воде користимо препарате хлора који ефикасно и трајно уништавају тај вирус – навела је Мршуља и додала да Служба за санитарну контролу воде годишње прегледа око 11.000 узорака, а Градски завод за јавно здравље годишње око 7.000 узорака.