Савремен начин прераде најбоља је гаранција за безбедну пијаћу воду
Заменик градоначелника Горан Весић обишао је данас погон за прераду воде „Макиш” и том приликом изјавио да је вода за пиће у Београду чиста, безбедна и квалитетнија од многих флашираних вода.
– Данас смо присуствовали прању обе технолошке линије у фабрици воде „Макиш” која се иначе редовно врши на два месеца, а у овој ситуацији на месец дана. Дошао сам овде са својим сарадницима да покажем грађанима колико је београдска вода чиста и најбоља за употребу, много боља од многих флашираних вода. Имамо најбољу воду у овом делу Европе и нема потребе да купујемо другу воду – рекао је Весић.
Навео је да се београдска вода третира на више начина и појаснио да се, осим стандардним методама филтрације, дезинфекција врши алуминијум-сулфатом, озоном, активним угљем и хлором.
Такође, додао је Весић, коригују се PH вредности и ради се дезинфекција ултраљубичастим зрацима.
– На тај начин добијамо чисту и безбедну воду. Постоје четири врсте контроле које се раде над квалитетом београдске воде, прва у самом погону, друга у овој лабораторији, трећу ради Градски завод за јавно здравље и четврту републичка инспекција – појаснио је Весић.
Технолог и инжењер у Сектору квалитета за свих пет београдских погона за квалитет воде Милан Кнежевић појаснио је како се врши пречишћавање воде на погону.
– Транспортним пумпама вода се преноси из реке Саве након чега се врши корекција воде која подразумева додавање угљен-диоксида чиме се врши смањење PH вредности. Након тога, вода се транспортује у коморе за предозонизацију где се уклањају органске нечистоће из материја које води дају боју, мирис и укус, чиме се врши прва дезинфекција воде озоном, јаким дезинфекционим средством и веома битним – објаснио је Кнежевић.
Како је навео, након тога вода се шаље на дозирање коагуланата алуминијум-сулфата и полиакриламида чиме се одвајају нечистоће из воде.
– У случају да је нешто остало у води, она се транспортује даље природним падом у коморе за главну озонизацију где вршимо потпуну дезинфекцију воде – појаснио је Кнежевић.
Након тога, вода се шаље на дезинфекцију на пешчане филтере, а после и на гау филтере.
– После тога, вода која је у потпуности пречишћена иде на УВ дезинфекцију и такву воду шаљемо у резервоаре чисте воде у којима вршимо примарно, односно главно, хлорисање воде где контролишемо хлор у ком је резидуалу. Ту вршимо још једну дезинфекцију хлором и онда такву воду шаљемо транспортним пумпама ка резервоарима у граду – нагласио је Кнежевић.
Поред заменика градоначелника, обиласку погона „Макиш“ присуствовали су и помоћници градоначелника Андреја Младеновић и Александар Марковић, као и директор ЈКП „Београдски водовод и канализација” Драган Ђорђевић.