Вода са чесме у општинама Нови Београд, Земун и Сурчин је потпуно исправна за пиће и све друге потребе
,

У петак, 11.04.2025. године на појединим вибер групама грађана појавила се неистинита (лажна) информација да вода за пиће није исправна, што је узнемирило један број грађана.

На основу редовних анализа квалитета пијаће воде из београдског водоводног система, ЈКП „Београдски водовод и канализација“ одговорно тврди да је вода на чесмама потрошача у општинама: Нови Београд, Земун и Сурчин  здравствено безбедна и хигијенски исправна, у складу са свим важећим законским прописима и препорукама.

Информација са друштвених мрежа, да је дошло до спајања чисте и сирове воде, није истинита. У петак, 11.04.2025. године стање на терену је било уобичајено, а екипе ЈКП „Београдски водовод и канализација“ обављале су своје редовне активности.

Никада до сада се у београдском водоводном систему није десило да дође до мешања сирове (воде са изворишта, речне или бунарске) и чисте воде за пиће. Сирова и пијаћа вода се транспортују потпуно независним дистрибутивним системима.

Наглашавамо, да током 132 године постојања Београдског водовода никада до сада у Београду није забележена ни једна хидрична епидемија проузрокована водом из београдског водоводног система.

У случају када би дошло до промене квалитета, Београдски водовод би прекинуо снабдевање грађана водом (воде не би било на чесмама), све до отклањања узрока који је довео до промене квалитета.

Kвалитет воде из система Београдског водовода потврђују бројне анализе које се обављају у погонским лабораторијама и Служби санитарне контроле воде ЈКП БВК, као и у Градском заводу за јавно здравље Београд.

Вода се контролише у складу са домаћим прописима у овој области, који одређују обим и динамику испитивања. Поред тога, све етапе прераде, дистрибуције и квалитета воде за пиће су под сталним надзором надлежне Санитарне инспекције, Министарства здравља. Мултидисциплинарни тим стручњака, који броји више од 50 специјалиста различитих профила (инжењери технологије, дипломирани  хемичари, фармацеути, лекари – специјалисти микробиологије и хигијене, санитарно-еколошки инжењери и лабораторијски техничари, хемијске и медицинске струке) има на распологању најмодернију опрему и примењује најсавременије методе за проверу квалитета воде.

Првостепена контрола воде спроводи се непрекидно у три смене – 24 сата у погонским лабораторијама на свим производним погонима ЈКП БВК, које су опремљене за физичко-хемијске и биолошке анализе. 

Другостепена контрола у Служби санитарне контроле воде обухвата свакодневну анализу воде са производних погона, резервоари се проверавају једном недељно, а са славина потрошача анализира се око 100 узорака недељно, према плану узимања узорака. На подручју Београда дефинисано је око 170  точећих места, највећим делом из јавних објеката (вртића, школа, здравствених установа…) која се контролишу два пута месечно и на тај начин имамо увид у квалитет воде из дистрибутивне мреже. У Служби санитарне контроле воде ЈКП БВК годишње се анализира око 10.000 узорака пијаће воде.

Контрола квалитета воде за пиће из система београдског водовода коју спроводи Градски завод за јавно здравље Београд представља спољну, јавно здравствену контролу, која чини трећи степен контроле и надзора над њеном исправношћу. Одвија се свакодневно током дугог низа година. Анализа преко 7.000 узорака воде за пиће на годишњем нивоу, са великим бројем физичко-хемијских, микробиолошких, биолошких, као и параметара радиоактивности, даје комплетну слику њеног квалитета.  На бази оцене добијених резултата према прописаним вредностима важећих домаћих и међународних прописа и стручних процена Градски завод за јавно здравље Београд даје мишљење да је вода за пиће из београдског водоводног система у категорији здравствено безбедних вода. На основу актуелних резултата, као и на основу резултата вишедеценијског мониторинга, вода за пиће из београдског водоводног система се оцењује као хигијенски исправна и здравствено безбедна.

 

На основу свега наведеног, ЈКП „Београдски водовод и канализација“ одговорно тврди да се вода на целокупном подручју града Београда (које је покривено градском водоводном мрежом) може користити за пиће, припремање хране и одржавање хигијене у домаћинству.